Üretim Tesisleri
Orta / Yüksek Gerilim Üretim Tesisi

Yapımına 2000 yılında başlanan Orta ve Yüksek Gerilim Enerji Kablosu Üretim Tesisleri, en yeni teknolojiye sahip olmasının yanı sıra, entegre tesis olma özelliği de taşımaktadır. Telin üretime girişinden, kablo olarak çıkışına kadar tüm işlemler aynı tesiste gerçekleşmektedir. Böylece hem hammadde hem de üretim aşamalarında titiz ve devamlı bir kalite kontrol yapılmaktadır.

TSE ve VDE ile diğer uluslararası kalite standartlarına uygun olarak üretim yapan Hes Kablo üretime başladığı bu yeni ürünüyle, enerji kablosu ürün yelpazesini tamamlamış oldu.

Yeraltında rahatça ve güvenle kullanılabilen HES XLPE Orta ve Yüksek Gerilim Enerji Kabloları enerji kaçagını önlemekte, enerji kayıplarının kazanca dönüştürülmesini sağlamaktadır. Izolasyonda, günümüz kablo kullanıcılarının tercihi olan XLPE malzemesi kullanılmaktadır. XLPE’nin ürüne kazandırdıgı üstün özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

Yüksek termik dayanıklılık ve uzun ömür. Büyük sıcaklık değişimlerine karsı dayanıklılık.
Kimyasallara karsı yüksek dayanıklılık. Mekanik direnç yüksekliği: Tekrarlı bükülmelere dayanıklılık. 25N/mm2 yi aşan bir gerilme kuvvetine ve %400’ün üzerinde kopma uzaması. Sürekli akım taşıma kapasitesi ve kısa devre dayanımının yüksekliği. Yoğunlugu az ve izolasyon direnci yüksek olduğundan kabloların dış çapı daha düşük, ağırlığı daha hafiftir.Ayrıca su emme özelliği yoktur.

Üretim CV (Continuous  Vulcanizing) yöntemi ile yapılmaktadır: CV yönteminde; alüminyum ve bakır iletkenli orta ve yüksek gerilim enerji kablolarının izolasyonu, alt ve üst yarı iletken tabakaları aynı anda atılır. Izolasyon Malzemeleri,vakumlu ambalajlarında temin edilir ve tam otomasyonlu taşıma, yükleme ve kurutma sistemleri kullanılarak extruzyon işlemine tabi tutulur.Bu yöntemde izolasyonu yapılan kablo, içinde nitrojen gazı bulunan basınçlı sıcak bir tüpün içerisinden geçirilir. Tüp sıcaklığı 200-4500C arasında olup tüp basıncı ise yaklaşık 10 bar’dır. Bu yöntemle, polietilen içerisine Peroxide (katalizör)  katılmak suretiyle yeni bir kimyasal yapı oluşturulur. Polietilen molekülleri ayrıştırılıp moleküler bağları kuvvetlendirilir. Bu süreçte izolasyonun olusması, ısı ve zamana baglı bir grafik verir. Bu reaksiyon sonucunda termoplastik malzemenin termoset malzemeye dönüşmesi sağlanır. Bu aşamadan sonra kablo, su veya nitrojen gazı yardımıyla soğutulur, daha sonra atmosfer basıncına çıkarılarak makaralara sarılır.


+   Anasayfa
+   Medya
+   İletişim
+    CPR
Tüm Hakları Hes Kablo A.Ş.'ye aittir.
design by refleks